Symbian: 10 powodów dla których warto przy nim zostać?

pt, maj 14, 2010

artykuł

Symbian: 10 powodów dla których warto przy nim zostać?

Portal All About Symbian znów uraczył nas bardzo ciekawym artykułem. O tyle ciekawy, o ile niezbyt uzasadniony moim skromnym zdaniem. Jeden z redaktorów uraczył nas krótką opowieścią pod tytułem “10 głównych powodów dla których zostaję przy Symbianie”. Ile w tym kokieterii, a ile prawdy?

Sam autor na wstępie przyznaje, że taki tekst mógłby powstać o każdym innym systemie operacyjnym na telefon i trudno nie przyznać mu racji. Ale, skoro pisze już o Symbianie to warto zainteresować się tym co wymyślił. Oto dziesięć (a raczej dziewięć, ale o tym się zaraz przekonacie) powodów dla których niektórzy ludzie nie zamienią systemu Nokii na nic innego.

 1. Hardware – no właśnie, od razu powstaje pytanie WTF? Oczywiście, Symbian nie jest producentem żadnego sprzętu, a jedynie go wykorzystuje. Steve Litchfield – autor tekstu twierdzi, że większość najlepszych i przełomowych urządzeń czy podzespołów było montowanych najpierw na telefonach z tym właśnie systemem.  Jako dowód wymienia dobre głośniki, mikrofony do nagrywania dźwięku z wideo oraz optykę do aparatów cyfrowych od Carl Zeiss. IMHO nie jest to żaden dowód na to, że telefony z Symbianem mają lepsze urządzenia niż te z Androidem, Droidem czy Windows Mobile. Celowo nie wspominam Apple, bo iPhone to jednak zupełnie inna bajka. Czy lubicie system Windows dlatego, że można go zainstalować na najbardziej zaawansowanym, dostępnym na rynku Pececie ze świetną karta graficzną i ogromnym ekranem? Chyba nie za bardzo, a autor sie tutaj trochę zagalopował.

 2. Łatwość konfiguracji i ustawień według pomysłu użytkownika
  – z tym punktem w pełni się zgadzam. Symbian to system, w którym można spersonalizować telefon w bardzo wysokim stopniu. W dodatku UI jest zaprojektowany w taki sposób, że nawet początkującemu użytkownikowi może wydawać się, że telefon który właśnie obsługuje zna już dłuższy czas. Nawet wtedy gdy trzyma go pierwszy raz w życiu w dłoni. Przesada? Tym razem wydaje mi się, że jest w tym wiele prawdy,  a system pozwala użytkownikowi na wiele. Co z kolei jest często problematyczne dla mniej zaawansowanego użytkownika, który docenia prostotę obsługi, ale gubi się w gąszczu możliwych kombinacji i prawdopodobnych ustawień opcji telefonu.
 3. Różnorodność wersji – Symbian jest naprawdę wszechstronny w tym sensie, że jest (lub był) instalowany na wielu różnych urządzeniach. Najpierw na palmtopach, a dziś głównie na smartphone’ach. Lista urządzeń jest naprawdę bardzo długa i obejmuje telefony o różnej budowie i różnego przeznaczenia. Co dziwne jednak, Symbian dosyć późno wszedł na rynek telefonów dotykowych, ale nadrabia to bardzo szybko. Nie da się ukryć, że taka różnorodność dostępnych modeli to duży plus, bo tak naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. O takiej mnogości form tylko pomarzyć mogą fani Apple.
 4. Symbian jest dojrzały – podobno zawzięci krytycy systemu Symbian zarzucają mu, że jest przestarzały. Ja podobnie jak i autor wpisu na AAS zupełnie nie rozumiem tego zarzutu i w zasadzie nigdy się z nim nie spotkałem. Co niby ma oznaczać, że system operacyjny jest stary? MS DOS jest stary, Windows 3.11 jest stary, ale Symbian?  No, w sumie jeśli weźmiemy do ręki Ericsson R380, który to jest pierwszym telefonem z zainstalowanym Symbianem to faktycznie, 10 – letni system operacyjny jest stary. Wszystko jest względne, a Symbian w żaden sposób nie odstaje od reszty “nowszych” systemów, a kilka z nich nawet przewyższa.

  Pierwszy Ericsson i w ogóle telefon z systemem Symbian

 5. Zarządzanie energią – autor twierdzi, że Symbian zawsze doskonale zarządzał energią. W tej kwestii ciężko zabrać mi głos bo nie wiele wiem na ten temat. Sam nie jestem specjalnie wymagający w tej kwestii i wystarczy mi, że aparat będzie sprawny przez 3 doby. Taki stan rzeczy mi odpowiada.
 6. Symbian jest na wolnej licencji! – tutaj zgadzam się z autorem. Wolna licencja pozwala na większą ingerencję w system, a to sprawia, że łatwiejszy i szybszy jest jego rozwój. Każda nowa ingerencja i dodatek w kod źródłowy oznacza większą wygodę dla przyszłych użytkowników. Brzmi to może trochę idealistycznie i naiwnie, ale niech mnie kule biją jeśli tak nie jest! Argh!
 7. Znajmość i zaufanie - Steve twierdzi, że tak się już przyzwyczaił do Symbiana, że jest mu z nim bardzo dobrze, a w dodatku używa programu do szyfrowania haseł. WFT? Co z tego? To samo może powiedzieć i prawdopodobnie powie każdy Fanboy Apple lub innego systemu/producenta. Nie wiem z czym tu się zgadzać, argument Steve’a zupełnie nie trafiony.
 8. Cena – tutaj zgadzam się całkowicie, bo urządzenia z Symbianem naprawdę nie są drogie nawet jak na nasze warunki. Symbian jest od jakiegoś czasu darmowy więc nie trzeba płacić frycowego za markę i nazwę. Czy można to powiedzieć o telefonach z zainstalowanym iPhone OS lub Windows Mobile? I don’t think so! Cenę urządzeń z Symbianem można porównać do niektórych telefonów z natywnym systemem operacyjnym, a przecież różnica w software i możliwościach jest gigantyczna!
 9. Bezpieczeństwo – Tutaj w ogóle nie będę się wypowiadał bo nie znam się na tym. Wystarczy mi to, co pisze autor artykułu na ASS: podpisywanie certyfikatów przed ich zgłoszeniem do obiegu w zasadzie załatwia sprawę. Można zrobić skan online w poszukiwaniu wirusów na swoim telefonie, tylko po co? Poszukiwanie ich niczego nie wykryje. System iPhone też jest bezpieczny, ale z powodu częstych i popularnych ‘jailbroken’ stają się bardziej podatne na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Przynajmniej tak twierdzi autor :)
 10. Ostatni argument który ma jakoby potwierdzić fakt, że warto zostać przy Symbianie jest totalnie kretyński :). Steve Litchfield twierdzi, że początki systemu są brytyjskie i to ostatni powód jego zdaniem. Nie będę tego nawet komentował.

Reasumując: autor tekstu nie do końca jest obiektywny, ale w gruncie rzeczy ma sporo racji. Mnie zresztą i tak nie trzeba przekonywać do tego żeby przy Symbianie zostać :)

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , ,3 Komentarze do tego artykułu

 1. Cyr4x Mówi:

  Przede wszystkim perfekcyjnie zorganizowana wielozadaniowość. Będąc gdziekolwiek – w internecie, w aplikacji, w grze, wciskam klawisz menu i otwieram cokolwiek innego, dzwonię, czy co tam chcę. Dla porównania bawiłem się Samsungiem Wave i będąc w preinstalowanej grze Asphalt 5 klawisz menu w ogóle nie reagował. Konieczne było opuszczenie gry. Niestety, nie tak to ma wyglądać, a Symbian pokazuje jak.

 2. shen Mówi:

  akurat z cena to nieprawda bo symbiany to glownie nokie a nokie sa najdrozsze od zawsze;)

 3. iphone6 ??? ???? Mówi:

  スターモデル:Blake Lively光る軍服を組み合わせて精巧なコートを手にバッグ、スエードハイヒール、優雅で富んだ気品,iphone5s ケース ブランド. 優雅にか&#

1 Trackbacki dla tego artykułu

 1. Symbian: 10 powodów dla których warto przy nim zostać? « Mobilny Internet Mówi:

  [...] Źródło [...]

Napisz komentarz