Czy dojadę z JakDojade.pl?

pon, maj 10, 2010

news

Czy dojadę z JakDojade.pl?

Jakdojade.pl jest jednym ze zwycięzców nagrody Aulery 2009 więc  postanowiłem sprawdzić jak radzi sobie ten sympatyczny portal komunikacyjnym w wydaniu mobilnym. Szczególnie, że twórcy strony zadbali o stronę w wersji dla telefonów komórkowych co wciąż jest rzadkością…

Jakdojade.pl to prosta wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej w 6 polskich miastach. W wersji komputerowej wygląda bardzo proso i przejrzyście – na ekranie powitalnym widzimy mapkę Polski i sześć miast do wyboru: Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Wrocław i oczywiście naszą ukochaną stolicę Warszawę. Dzięki tej stronie możemy zobaczyć jak dojechać z punktu A do punktu B w danej miejscowości. Tuż obok okna wyszukiwarki widzimy mapkę Google na której widać przebieg trasy o którą pytamy. Muszę przyznać, że strona ma naprawdę niezłą bazę i trudno ją zaskoczyć, a połączenia pokazuje chyba bezbłędnie. A jak sobie radzi wersja mobilna?


Wersja lajt jest oczywiście dużo skromniejsza. Taka oszczędność w kwestii grafiki ma jednak oczywistą zaletę w postaci szybkości ładowania aplikacji oraz jej dostępności dla starszych modeli telefonów. Sama obsługa jest banalnie prosta: musimy wybrać punkt startowy oraz punkt docelowy. Wpisujemy je bezpośrednio, a w razie konieczności wybieramy z listy. Później ustalamy godzinę i opcje dodatkowe takie jak wyznaczanie trasy bez przesiadek czy bez “udziału” autobusów.

Wyniki są oczywiście zgodne z prawdą, ale niestety akurat w przypadku Łodzi program pominął w wyznaczaniu trasy niektóre linie tramwajowe, co może być mylące. Oczywiście proponowane trasy są dobre, ale dla takiego konesera komunikacji miejskiej jak ja, to nie wystarczające. Wyznaczoną trasę można także zobaczyć na mapie – to co jednak pojawia się naszym pięknym oczom nie jest wcale Google Maps, a  screenshotem z poszczególnych części trasy. Rozwiązanie zrozumiałe ze względów ekonomicznych, ale w praktyce zdjęcia te są mało czytelne i chyba niewiele pomogą komuś kto pokazywanych terenów nie zna (jest np. w obcym mieście).

Mobilna wersja jest bardzo funkcjonalna, chociaż w porównaniu do i tak skromnej graficznie wersji komputerowej nieco goła… W tym jednak przypadku to nie estetyka jest najważniejsza, dlatego myślę, że będę z Jak Dojadę na pewno korzystał. Szczególnie gdy w bazie pojawi się więcej miast…


Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , ,Napisz komentarz