Symbian i WinMo: wirusy w natarciu

pt, kwi 16, 2010

news

Symbian i WinMo: wirusy w natarciu

Oszuści nie próżnują i wciąż na nowo starają się zaskoczyć użytkowników telefonów nowymi sposobami wyłudzania pieniędzy. Tym razem na baczności powinni mieć się właściciele telefonów z Symbianem i Windows Mobile. W ostatnim czasie wykryto dwie aplikacje mobilne wyłudzenia pieniędzy przez szkodliwe oprogramowanie – jedna robi to dzwoniąc na zagraniczne numery premium, druga wysyłając za granicę drogie SMS-y.

Podobnie jednak jak w większości przypadków nie ma raczej powodów do zmartwień – zamiast tego, wystarczy profilaktycznie trochę uwagi poświęcić na to, co się na swoim telefonie instaluje.W przypadku Windows Mobile zagrożenie powoduje zainstalowanie gry 3D Anti-Terrorist. Aplikacja ta krąży po sieci już od miesiąca i powoduje, że telefon wybiera drogie, zagraniczne numery – w konsekwencji z konta ubywają całkiem spore sumy pieniędzy.

Innym robakiem, z którym można mieć ostatnio do czynienia jest MergoSMS i szczerze powiedziawszy, jeśli ktoś nabrał się na tego typu podpuchę to chyba sam jest sobie winien. Zarazić się tym świństwem można poprzez SMS – ofiara dostaje wiadomość tekstową, w której po chińsku (!!!) ktoś proponuje mu odwiedzenie strony internetowej poprzez kliknięcie na zawarty w wiadomości link. Na stronie do której prowadzi odnośnik proponowana jest instalacja programu – jeśli ktoś nie grzeszy rozumem i aplikację zainstaluje może mieć kłopoty. Jak już wspominałem, program oprócz rozsyłania swoich kopii do naszych kontaktów wysyła także drogie SMS-y premium do zagranicznych serwisów. Skutki łatwo sobie wyobrazić. Co ciekawe, program działa na Symbian S60 3rd Edition i miał nawet symbianowski certyfikat bezpieczeństwa, teraz zresztą już cofnięty. Pokazuje to jednak, że trzeba ciągle być uważnym i rozważnym bo nawet najlepsze zabezpieczenia mogą czasem zawieść. A samo certyfikowanie aplikacji do najlepszych zabezpieczeń zaliczyć nie można…

Źródła: Intomobile, Telix

Foto:  carlsilver, mzacha

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , ,Napisz komentarz