Jak oszczędzać baterię: kilka porad

pon, mar 15, 2010

artykuł

Jak oszczędzać baterię: kilka porad

Nie tylko kupując telefon warto zwrócić uwagę na to jak długo “trzyma” jego bateria. Bardzo ważne jest też to w jaki sposób urządzenie użytkujemy, bo prawidłowa eksploatacja komórki to połowa sukcesu. Oto kilka porad na temat tego jak korzystać z telefon, aby jego bateria starczyła na dłużej. Zauważyłem bowiem, że wiele osób narzeka na wytrzymałość swojej baterii w telefonie i nie zdaje sobie sprawy z tego, że winę ponosi nie producent, a sam użytkownik właśnie. Jak więc przedłużyć żywotność swojego telefonu? 

 • Pościemniaj trochę! Wyświetlacz telefonu jest energochłonnym komponentem, dlatego pamiętaj o tym, aby skrócić czas podświetlenia gdy skończysz korzystać z telefonu i wyłączyć podświetlenie klawiszy. Co ważne – nie warto używać wygaszaczy, bo te paradoksalnie wcale nie oszczędzają energii, a wręcz przeciwnie. Jak każda inna aplikacja mobilna pobieraj moc z baterii. Podobnie rzecz ma się z głośnością dzwonka – nie bądź chamem i burakiem, ścisz swój telefon szczególnie w pociągu i autobusie. Zachowasz wtedy nie tylko miano osoby kulturalnej, ale także zaoszczędzisz kilka cennych minut działania telefonu :)
 • Szukajcie a znajdziecie? Nie szukajcie a będzie Wam dane! Czyli jeśli nie używacie akurat w tej chwili Bluetooth czy Wi Fi to je wyłączcie. Urządzenie nie będzie marnowało energii na szukanie sieci w miejscu gdzie na pewno ich nie ma. To naprawdę duża oszczędność!
 • Nie masz zasięgu? To wyłącz telefon, bo im słabszy sygnał sieci operatora tym więcej energii telefon poświęca na jego szukanie. W górach lub na wsi daruj sobie też sieć 3G – wystarczy Ci stare, dobre EDGE.
 • Jesteś e-mail junkie? Wytrzymaj i zwiększ odstępy czasowe w których Twój telefon sprawdza pocztę e-mail. Najlepiej rób to samemu, wtedy kiedy oczekujesz na ważną wiadomość.

  Cmentarzysko baterii

 • Kill them all! Jeśli baterii musi Ci starczyć na dłużej włącz tryb “samolotowy”. Większość telefonów ma profil ustawień wykorzystywany do podróżowania samolotem. Przyda Ci się nawet jeśli nigdy nie latałeś, bo zminimalizowanie włączonych opcji do minimum to dodatkowe minuty działania komórki. Wyłącz niepotrzebne ustawienia, a będziesz dłużej cieszył się działającym telefonem.
 • Jesteś fanem animacji? To oglądaj je w telewizji kablowej, a nie na komórce. Producenci lubią pochwalić się efektownymi, interaktywnymi tapetami lub imponującymi animacjami przy włączaniu telefonu. Lepiej jednak je sobie darować, bo oprócz ulotnych wrażeń wzrokowych nie służą niczemu ważnemu.
 • Znajdź na to aplikację! Chyba każdy mobilny system operacyjny ma program, który pozwala monitorować pracę baterii telefonu. Na iPhone jest to np. Battery Go, myBatteryLife a aplikacją na Symbiana jest np. Best Battery Saver.

Baterie w Waszych komórkach są prawie na pewno litowo-jonowe, a to oznacza, że pożyją średnio 300-500 cyklów ładowania zanim padną ostatecznie. Dlatego warto dbać o to, aby czas między ładowaniami był jak najdłuższy. W większości przypadków nie trzeba wcale ograniczać możliwości telefonu, aby cieszyć się dłuższym życiem baterii. Wystarczy zdrowy rozsądek!

Jeszcze jedno: gdzie wyrzucić starą baterię? Z wiadomych względów śmietnik lub jezioro odpadają ;-). Najlepiej zanieść je do salonu producenta lub autoryzowanego serwisu. Według polskiego prawa podmiot wprowadzający na rynek baterię musi je także zbierać, więc nie powinno być z tym problemu.

Foto: gradient, JohnSeb

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , , ,5 Komentarze do tego artykułu

 1. karakan Mówi:

  czyli do mojej noki n900 za rok będę musiał kupić nowa baterię?

 2. Pawel Mówi:

  Zajrzyj tutaj: http://batteryuniversity.com/partone-16.htm – cała strona to kopalnia ciekawych informacji na temat baterii nie tylko tych do komórek.

 3. Widget Mówi:

  Kill them all! Jeśli baterii musi Ci starczyć na dłużej włącz tryb “samolotowy”. Większość telefonów ma profil ustawień wykorzystywany do podróżowania samolotem. Przyda Ci się nawet jeśli nigdy nie latałeś, bo zminimalizowanie włączonych opcji do minimum to dodatkowe minuty działania komórki. Wyłącz niepotrzebne ustawienia, a będziesz dłużej cieszył się działającym telefonem.

  Przecież to bzdura jakaś. Co z tego, że będę się cieszył dłużej działającym telefonem jak z niego nie zadzwonię ani nikt się do mnie nie dodzwoni ? Tak właśnie działa tryb samolotowy.

 4. Paweł Kański Mówi:

  Ale jeśli jestes w sytuacji, w ktorej musisz za wszelka cene utrzymac telefon przy zyciu przez kilka godzin, aby w konkretnej godzinie móc z niego zadzownic to jest to lepsze niz wylaczanie telefonu (bo moze juz sie nie wlaczyc).

 5. Razer Mówi:

  Spoko ale to nie wszystkie sposoby. :)

Napisz komentarz