Wikipedia na S60

pon, sty 11, 2010

news

Wikipedia na S60

To zadziwiające, że taki popularny portal jak Wikipedia nie miał do tej pory aplikacji, która działałaby na jedną z najpopularniejszych platform Symbiana – S60. Do niedawna każdy, kto chciał korzystać z ten internetowej encyklopedii musiał łączyć się z nią za pomocą przeglądarki internetowej. Teraz można ją sobie po prostu ściągnąć na telefon.

Oczywiście nie całą, a jedynie program służący do obsługi tak dużej bazy danych, dostępnej w kilkunastu językach. Sam plik zajmuje jedyne 200 kB co sprawia, że instalacja jest szybka i bezproblemowa. Po pierwszym uruchomieniu widzimy duże okno wyszukiwania, gdzie możemy wpisać interesujące nas hasło. Niestety nie możemy tego zrobić po polsku, zmuszony więc jestem korzystać z aplikacji po angielsku. Nie jest to jakieś szczególne utrudnienie, a ta wersja Wikipedii jest przecież o wiele większa. Oprócz językach bladych wyspiarzy mamy do wyboru niemiecki, hiszpański, baskijski, francuski,włoski, portugalski i rosyjski, a także język □□□ czyli prawdopodobnie coś azjatyckiego ;-) Jak widać, każdy powinien znaleźć język odpowiedni dla siebie.

wikipedia-screenshot

Muszę przyznać, że sama aplikacja i sposób graficznego przedstawiania informacji jest dosyć toporny, ale na pewno schludna. Czcionka jest duża, a zdjęcia dosyć czytelne. Sama nawigacja przypomina obsługę przeglądarki Opery, więc trudno o coś bardziej intuicyjnego i prostszego. O ile dobrze zauważyłem, aplikacja prezentuje nam pełnowartościową wersję angielskojęzycznej Wikipedii, tak więc ilość informacji, jakie możemy odczytać na swoim telefonie jest naprawdę imponująca.

search-screenshot

Dla osób, które wolą dostęp w wersji internetowej warto polecić stronę wapedia.mobi, gdzie przeglądać można artykuły z “normalnej” Wikipedii przystosowane do urządzeń mobilnych. Jak dla mnie jednak, strona ta nie spełnia zbyt dobrze swojej funkcji – ciągle mam wrażenie, że wyszukiwanie nie działa tak jak powinno…

Aplikacja firmy J1ck działa na większości telefonów z obsługą Java i/lub Symbiana. Wersja którą ściągnąłem bywa jednak nieco awaryjna, a zbyt długie ładowanie strony (lub np. zdjęcia) kończy się błędem połączenia. Nie wiem czy to bardziej wina połączenia czy aplikacji…

Źródło: Allaboutsymbian

Foto: j1ck.com

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , ,Napisz komentarz