Symbian: idzie nowe?

czw, gru 3, 2009

news

Symbian: idzie nowe?

Olli-Pekka Kallasvuo, dyrektor generalny Nokii ogłosił światu dobrą nowinę. Ktoś w firmie w końcu załapał, że Symbian nie należy do najbardziej przejrzystych i przyjaznych systemów w obsłudze! Skutek tego taki, że szefowie fińskiego koncernu zapowiadają na przyszły rok wielkie zmiany w interfejsie Symbiana. Cóż, lepiej późno niż wcale… Cały interface Symbiana ulegnie przeobrażeniu. Plan zmian wygląda mniej więcej tak:

  • Obecnie mamy do czynienia z próbą wprowadzania na rynek telefonów z Symbian^2 – to znaczy z ulepszonym UI czy lepszą integracją użytkownika z telefonem (widgety itd.). Próbkę tej metamorfozy zaobserwować możemy w modelu Nokia N97 mini. Faktycznie, model ten jest chyba bardziej “ludzki” niż reszta ;-)
  • Symbian^3 pojawi się na początku przyszłego roku i ma zawierać takie elementy jak obsługa kilku pulpitów, nawigacja za pomocą jednego dotknięcia, a także obsługę techniki multitouch, obsługę technologii NFC (min. płatności zbliżeniowe). Lepsze ma być działanie sieci oraz transmisja danych za pomocą BluetoothSymbian^3 będzie też o wiele szybszy niż obecne S60. Widoczne to będzie chociażby przy skrolowaniu ekranu, gdzie obecna wartość 15fps ma zostać zastąpiona wartością aż 60 fps.
  • Symbian^4 ma być czymś co na nowo zdefiniuje cały system. Lepszy, szybszy i bardziej przyjazny UI ma rzucić na kolana w drugiej połowie przyszłego roku w wersji demo, a pod strzechy trafi w roku 2011. Zapowiedź równie interesująca co ogólnikowa…

Nokia zapowiada także dalszy rozwój linuksowego systemy Mameo, ale ten przeznaczony będzie raczej do tabletów z funkcjami telefonu niż tradycyjnych smartfonów. Wyposażony w ten system jest model N900 i ejst to raczej mini-komputer niż telefon, nie tylko ze względu na możliwości, ale i rozmiary.

Przypomniało mi się, że jakiś czas temu Michał Małaj w komentarzu do jednego z moich tekstów napisał, że dotykowy interface to jedynie dodatek do telefonu. Jeśli dodatek to bardzo atrakcyjny, bo ilość modeli z Symbianem i dotykowym UI będzie wzrastać co widać na poniższej grafice.

smartphonemix

Tak więc mamy obietnicę Nokii na odświeżenie systemu, który od strony UI bardzo dużo traci w porównaniu z konkurencją. Cóż, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Finom powodzenia :) Szczególnie, że obiecują całkiem sporo dosyć wymiernych korzyści – jak na przykład zmniejszenie ilości niezbędnych ruchów do utworzenia konta e-mail (z czterech do dwóch) lub do wejścia do ulubionych multimediów (z 8 kliknięć do 2). Zapowiada się grrrrrubo!

Źródło: Allaboutsymbian

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , ,0 Komentarze do tego artykułu

1 Trackbacki dla tego artykułu

  1. Koncepcja nowego Symbiana | JestemMobilny.pl Mówi:

    [...] jednej z deweloperskich stron pokazano efekty pierwszych prac nad nowym UI Symbiana^4. Oficjalnie, wersja demo ma pojawić się w połowie tego roku, zaś jego ostateczną premierę [...]

Napisz komentarz