Blackjack na urządzenia mobilne – ewolucja popularnego „oczka”

pon, gru 21, 2009

artykuł

Blackjack na urządzenia mobilne – ewolucja popularnego „oczka”

Wpis gościnny, autorką tekstu jest Aleksandra

Oczywistym jest, że jednym z głównych celów mobilnych aplikacji jest dostarczenie użytkownikom możliwości grania absolutnie wszędzie i w dowolnej chwili. Olbrzymiemu wzrostowi popularności gier w sieci towarzyszy błyskawiczny rozwój technologii wspierającej kasyna online. Jak radzili sobie więc, na przestrzeni lat operatorzy gier hazardowych z rozwojem sprzętu, oprogramowania oraz potrzebami w kwestii przesyłu danych?

Spełnianie oczekiwań użytkowników gier na komórki zależy dzisiaj w dużym stopniu od skutecznego apelowania do ich potrzeby wygody w pośpiechu codzienności, w podróży czy nawet w kolejce na poczcie. Dla kasyn online jest to okazja do zwiększenia używalności ich usług, szczególnie w przypadku jednej z najbardziej popularnych i dostarczających najwięcej rozrywki gry karcianej – blackjack’a.

standard blackjackGdy sięgniemy pamięcią do “starych dobrych”, opartych na platformie Java gier w “oczko”, nie trudno będzie zauważyć ich słabego potencjału. „Gadżety” te posiadały kilka podstawowych komend do blackjack’a operowanych, naturalnie, poprzez klawiaturę telefonu. Dostępne były oczywiście wersje do ściągnięcia z sieci lecz kiepska grafika i ubogie opcje nie gwarantowały utrzymania uwagi gracza przez dłuższy czas. Ma to szczególne znaczenie w takiej grze jak „21”, która nawet początkującego użytkownika jest w stanie zaangażować w działania strategiczne oraz taktykę pomagające osiągnąć wrażenie, iż ma się „więcej z gry”, niż z podstawowych pre-downloadowanych gier (wystarczy wspomnieć popularnego w końcu lat 90tych „węża” Nokii). Preferencyjne w przypadku blackjack’a prawdopodobieństwo wygranej, wyższe niż w innych grach w karty, stało się dodatkowym powodem do rozpieszczania właścicieli komórek.

blackjack_21___the_mobile_game_176x208_5666_ss3Jak daleko może więc wyścig technologiczny zaprowadzić mobilne „oczko”? Innowacje w łączach szerokopasmowych i metodach przesyłu danych na urządzenia mobilne z pewnością zmieniły wiele. Opcje takie jak możliwość wybrania konkretnej strategii gry w danym rozdaniu usprawniły mobilne „oczko”. Jako przykład można podać, debiutujący kilka lat temu “Blackjack 21 – The Mobile Game” (obsługiwany również przez Blackberry), który zdobył wielu fanów z uwagi na różnorodność dostępnych strategii oraz możliwość obserwowania stołu gry, przed decyzją o przystąpieniu do rozdania.

Miejsce ma oczywiście stały postęp w dziedzinie oprogramowania. Developerzy kasyn online (tacy jak Microgaming, Playtech czy RealTime Gaming) pracują nad tym w pocie czoła, kładąc ogromny nacisk na działania R&D. Użytkownicy gier na komórki często przytaczają opinię, że powinny być one wręcz „fotorealistyczne”. Kluczem do sukcesu jest więc realizm, zarówno wizualny jak i związany z autentycznością przeżyć rodem z prawdziwego kasyna. Innym zasadniczym celem twórców mobilnych wersji blackjack’a jest kompatybilność z możliwie największą liczbą telefonów i urządzeń przenośnych. Kasyna starają się obsługiwać szeroki wachlarz systemów/platform/modeli – obejmując swoimi usługami nawet 100 typów komórek oraz większość środowisk.

scrnshot005Wreszcie ekrany o wysokiej rozdzielczości, oraz coraz bardziej uwielbiane ekrany dotykowe, wkroczyły na scenę gier online. Urządzenia wykorzystujące platformę Windows Mobile – smartphone’y, Pocket PC i inne z segmentu PDA (w wywołującym zawrót głowy przedziale od A do Z, od Samsungów do HTC Touch) mogą służyć za przykład tego, czym obcowanie z blackjackiem może być w dzisiejszych czasach. Możemy spróbować, dla przykładu, gry „Panoramic Blackjack”, która zapewnia zarówno fantastyczną grafikę i efekty dźwiękowe, jak i bogaty wybór opcji – od samouczka po poziomy trudności i różne strategie do wyboru.

To gruntownie przemyślany i skuteczny krok ze strony operatów kasyn internetowych aby stawiać na usługi firmowane nazwami „bezpośredni” czy „błyskawiczny”. Większość kasyn online oferuje takie opcje – np. „Instant Play” czy „PlayCheck” (produkt Microgaming), który pozwala na sprawdzenie statystyk aktywności w grze, w dowolnym momencie. Ta szczególna usługa jest wybitnie przydatna użytkownikom mobilnego blackjack’a, którzy podchodzą do gry bardziej poważnie i są oddani strategicznemu wymiarowi tej zabawy. Na koniec – coraz wiecej odmian „oczka” oferuje opcję „Poddaj się”, będącą lekarstwem na nerwy zszargane hazardowymi niepowodzeniami. Jednym słowem, mobilny gracz może dziś spodziewać się solidnego wsparcia.

snapshot1197987131Tym samym docieramy do zachwycającego świata aplikacji na iPhone. To właśnie iBlackJack był pierwszą grą hazardową na te urządzenia wprowadzoną przez Apple. Użytkownikom szczególnie podobało się, że mogą zagrać w nią uprzednio ściągając z sieci, ale też bezpośrednio z przeglądarki Safari. Inni podnosili, że download na iPhone jest sam w sobie nieskomplikowany i dlatego granie na nim to pestka. No i oczywiście nie należy zapominać o wspaniałym ekranie dotykowym, zmieniającym wymiar aplikacji na bardziej autentyczny. Nie wspominając o grafice z najwyższej półki.

Podsumowując, czy jest jeszcze coś co można usprawnić w blackjack’u na komórki? Czy, jednocześnie, istnieją jakieś zagrożenia dla supernowoczesnych rozwiązań na urządzenia mobilne? Jak dotąd najgłośniejszym wydarzeniem w tej dziedzinie było pojawienie się niesławnej aplikacji do zliczania kart w „oczku”, które zwróciło uwagę na blackjack’a oraz iPhone’a jednocześnie. Na początku bieżącego roku operatorzy amerykańskich kasyn wystosowali ostrzeżenie przed „nielegalnym” stosowaniem specyficznej mobilnej usługi, która pomaga wyliczyć prawdopodobieństwo w kartach i pobicie krupiera w „oczku”. Komisja Gier Stanu Nevada oświadczyła, że używanie ale również posiadanie telefonu a takim oprogramowaniem to złamanie prawa. I nie możemy winić ich za to posunięcie z dwóch podstawowych powodów – wszystko z przedrostkiem „i” jest dzisiaj hitem – a skoro dodatki na iPhone przyciągają tyle uwagi – muszą być one po prostu i zwyczajnie tym na co użytkownicy komórek czekali i czego chcieli.

Co czeka ów segment rynku gier mobilnych i jaki poziom realizmu może osiągnąć blackjack na komórki? Wymieniajcie, a założę się, że programiści już trzymają rękę na pulsie!

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , ,Napisz komentarz