Czy nawigacji jest po drodze z Symbianem?

czw, lis 19, 2009

artykuł

Czy nawigacji jest po drodze z Symbianem?

Od jakiegoś czasu ostro wałkuje temat Symbiana, bo widzę, że wywołuje on całkiem spore zainteresowanie. W komentarzach pojawiło się coś na kształt dyskusji, a raczej poważnej wymiany poglądów, więc brnę w to dalej. Ponieważ kilka tygodni temu Google wypuściło na rynek swoją nawigację o genialnej nazwie Google Maps Navigation, postanowiłem się rozejrzeć właśnie w rejonach nawigacji komórkowej. Zobaczmy co mamy do wyboru.

  • TomTom Mobile jest na pewno jedną z najbardziej popularnych nawigacji dostępną na Symbiana. Wprawdzie działa na najważniejsze mobilne platformy (również iPhone) to samej aplikacji trochę brakuje do konkurencji. Głównie jeśli chodzi o aktualną bazę dróg i autostrad (tak, te podobno gdzieś istnieją chociaż nie widzieli ich nawet najstarsi górale) – aktualizacja jest niedroga, ale może być kłopotliwa. TomTom może ostrzec nas przed fotoradarem, o ile oczywiście wykupimy dostęp do odpowiedniej bazy. Pokrycie mapy Polski podobno nie powala na kolana, a grafika, bardzo istotny element systemu nie jest najładniejsza. Oferuje wyznaczanie tras w zależności od potrzeb: najszybszą, najkrótszą, dla pieszych, podaje przybliżony czas podróży. Jest też wsparcie w razie korków, ale nie wiem jak radzi sobie z aktualizacją danych w Polsce. Wie ktoś? Ogólnie TomTom prezentuje się bardzo dobrze, ale na tle konkurencji nieco blednie…
tomtom_mobile

Gdy widzę tę grafikę przypominają mi się czasy 386 DX, ale w tym wypadku to nie jest zabawne ;)

  • Garmin Mobile - bez wątpienia najbardziej popularna nawigacja na komórki. Zawiera w sobie wszystkie potrzebne opcje – posiada komunikaty głosowe, wybór typu trasy, tryb omijania tras, a co chyba najważniejsze ma naprawdę dokładne mapy. Możliwe jest wysyłanie SMS-ów ze swoja aktualną pozycją lub wysłania zapytania do innego użytkownika o jego pozycję w celu wyznaczenia trasy. Za jego pomocą ustawić własne punkty alarmów na fotoradar czy wyjątkowo dziurawe drogi. Garmin pokazuje także prognozę pogody dla wybranego miejsca, ale nie jest w tym chyba najlepszy :) Aplikacja może także w znaczący sposób spowolnić działanie telefonu. Dużym plusem może być także możliwość wgrania mapy tylko jednego, czy dwóch regionów co oszczędza miejsce i procesor w czasie wczytywania map. Na wypad nad jeziora powinno to wystarczyć :-)

garmin-mobile

  • Navi Expert – Tutaj też mamy możliwość SMS-owania między użytkownikami czy wskazania tzw. punktów Point Of Interest. Cieszy dobra baza informacyjna i wygodne wyszukiwanie obiektów takich jak restauracji czy stacji benzynowych. Fajnym udogodnieniem jest możliwość wysłania wiadomości z linkiem danej lokalizacji do osoby, która nie ma zainstalowanego Navi Experta. Producenci program bywają też momentami łaskawi dla kierowców, którzy nawigacji nie mają i raz na jakiś czas (np. majówka, dzień wszystkich zmarłych) dają im szansę darmowego wypróbowania aplikacji.

Print

  • Sygic Mobile McGuider 2009 – to chyba mało znana aplikacja, ale jest naprawdę bardzo dobra. Lektor daje radę, baza danych jest naprawdę wielka, a widać to w ilości podawanych informacji. Widzimy więc wysokość nad poziomem morza, drogowskazy oraz oczywiście POI.  Grafika jest czytelna i schludna, chociaż czasem nie radzi sobie z wyświetlaniem wielu elementów na raz. Ilość opcji i ich możliwych kombinacji bardzo duża. Jednym słowem, aplikacja na piątkę. sygic-mobile-mcguider-2009

Programów tych jest oczywiście znacznie więcej, szczególnie za zachodnim rynku. Ich przydatność w Polsce bywa jednak wątpliwa dlatego daruje je sobie. Nie przedstawiłem też aplikacji darmowych, ale niedługo chyba po nie sięgnę. Jestem ciekaw czy mogą konkurować z tymi płatnymi – macie jakieś doświadczenia na tym polu?

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , ,Napisz komentarz