Mr. Badguy: Symbian jest słaby dlatego, że …

czw, paź 22, 2009

artykuł

Mr. Badguy: Symbian jest słaby dlatego, że …

No właśnie. Wczoraj chciałem pokazać, że Symbian jest naprawdę dobry, a dziś stanę po stronie tych, którzy dostają torsji na samą myśl o korzystaniu z tej platformy. W Polsce i w ogóle Europie jest ich pewnie mniejszość, ale to nie oznacza, że środowisko Symbian jest bez wad. Jak to mawiał poeta: Let’s kick some Symbian ass!

 • Symbian jest mało intuicyjny i trudny. Nie da się ukryć, że “nauczenie” się tego środowiska może przysporzyć początkującym trochę kłopotu. Obsługa bywa czasami mało logiczna, aż człowiek czasem zatęskni za czymś prostszym, np. native systemem…
 • Symbian raczej nie nadaje się jako system do biznesu. Oczywiście jest stabilny oraz szybki, ale ilość wgranych narzędzi, które pomogą Ci zrobić z telefonu małe biuro jest znikoma, albo raczej: podstawowa. Chcesz efektywnie pracować na swojej komórce? Wybierz raczej WinMo (a raczej Windows Phone :-).
 • Obecnie na rynku nie ma zbyt wielu telefonów Symbian z dotykowym interfejsem. Szczerze powiedziawszy to nawet nie wiem jak eSka spisuje się na takich sprzętach.
 • Bezpieczeństwo! Symbian jest najbardziej popularny, a co za tym idzie to właśnie na niego powstała największa do tej pory liczba robaków i innych szkodliwych programów.
 • Robienie zdjęć na Symbianie! Dlaczego zrobienie zdjęcia telefonem z tym systemem trwa dłużej niż na innym?
 • Symbian to platforma, którą stosunkowo łatwo jest … zepsuć :-) Często wynika to z wad hardware, ale nie zmienia to faktu, że robienie “flasha” jest zajęciem ryzykownym, a przecież czasem koniecznym!
 • Symbian jest … brzydki! Trzeba to przyznać, że jeśli chodzi o wygląd to inne OeSy są po prostu ładniejsze.
 • Może to Wam się wydawać głupotą, ale jeśli przez dziesięć lat korzystałeś z PC i softu MS, to pewnie masz do nich większe zaufanie. Podobnie jak z aplikacjami Linuxowymi czy tymi z Apple. Telefony z dużymi” systemami bywają lepszym rozwiązaniem dla osób przyzwyczajonych do wersji komputerowych.
 • Symbian nie ma App Store! ;-)
 • Zarządzanie pamięcią jest piekielnie trudnym zajęciem. Dlaczego obsługa telefonu ma być trudniejsza niż obsługa peceta???

Na dziś to wszystko!Wszelkie pytania, narzekania, groźby, inwektywy, a także wskazówki i porady mile widziane. Zapraszam do konstruktywnej krytyki :-) Za jakiś czas, do Symbianowego kompletu, wrzucę listę programowych must-have w wersji freeware. A tymczasem, krótki cytat z klasyka, który idealnie odnosi się do omawianego systemu ;-)

Foto: renaissancechambara

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , , ,4 Komentarze do tego artykułu

 1. Michał Małaj Mówi:

  Ponieważ lubię polemiki
  1. Trudność przy nauce obsługi Symbiana to tak naprawdę problem osoby która korzysta z danej komórki. Jednemu idzie szybciej, innemu wolniej. Największy problem to przyzwyczajenia, jak ktoś wcześniej korzystał z komórek z prostym interfejsem użytkownika to Symbian czy inne OSy mobilne wymagają zmiany nawyków.

  2. Symbian jest nawet w lepszej pozycji jako narzędzie do biznesu niż Windows Mobile. O ile umie się z tego korzystać. OpenOffice od dawna oferuje edytory przeglądarki dokumentów MS Office i PDF.
  Do Symbiana powstało wiele klientów bazodanowych np: Oracle. Natomiast jako telefon biznesowy mają lepszą przeglądarkę internetową opartą na silniku Webkit. Do współpracy z urządzeniami biznesowymi posiadają cały zestaw profili Bluetooth (klawiatura BT, pióro cyfrowe, skanery BT)
  Zresztą niektóre modele Nokii mają obsługę faksu i jak obsługę druku.
  Nawet jest też obsługa technologii MS Exchange.
  Symbian jest jakby OSem dla geeków. Możesz programować w czym sobie zażyczysz od Symbian C++ poprzez normalne C++, Javę Mobile, C#, języki skryptowe Python, Ruby, język m, lua. Skończywszy na FlashLite i WebRuntime.

  3. Dotykowy interfejs akurat w telefonie to “dodatek”. I powoduje zmianę w korzystaniu z telefonu z punktu widzenia użyteczności. Głównie tutaj chodzi o rynek azjatycki gdzie trzeba dostarczyć rysik w celu rozpoznawania pisma ( rynek chiński i hinduski). Zresztą Symbian UIQ już obsługiwał interfejs dotykowy od 2002.

  4. Bezpieczeństwo. Właśnie według mnie Symbian jest dość bezpiecznym systemem operacyjnym. W takim razie bezpieczniejszym od Windows Mobile, właściwe przez to że jest wymóg podpisywania aplikacji. Jak użytkownik chce podpisywać czy łamać zabezpieczenia w komórce z Symbianem to robi to na własną odpowiedzialność. I dlatego wirusów na Symbiana jest coraz mniej niż kiedyś.

  5. Szybkość zapisu zdjęcia. Bo jak telefony z Symbianem mają domyślnie ustawione że zdjęcia i filmy mają być zapisywane na karcie pamięci to jak wiadomo zapis na karcie pamięci trwa dużo dłużej niż bezpośrednio do pamięci w komórce.

  6. Flashowanie Symbiana. Odtąd kiedy Symbian obsługuje OTA czyli uaktualnienie firmware z poziomu serwerów dochodzi do pewnych paradoksów w którym wszyscy chcą mieć najnowszy firmware a trzeba czekać zanim pojawi się firmware od operatora. “Psucie” Symbiana jest spowodowane że za “flashowanie” i łamanie zabezpieczeń chce się brać każdy użytkownik komórki z tym Symbianem. Pośrednio jak sporo ludzi zawiodło się na tym systemie to pojawia się opinia w postaci plotki negatywnej że Symbian często nie spełnia oczekiwań. Natomiast problem z wadami hardwaru to temat bardziej związany w tym że produkcja komórek jest coraz skomplikowana i pośrednio ryzyko wadliwości sprzętu rośnie.

  7. Estetyka. Właśnie poprzez motywy (themes) każdy użytkownik ma wpływ na to jakie chce mieć ikonki i kolory w swojej komórce. Czy jest sens rozmawiać o gustach interfejsu biorąc pod uwagę że UI Symbiana S60 powstało w 2002 (a iPhone ujrzało światło dzienne w 2007) ?

  8. Kwestia wyboru systemu operacyjnego. Symbianowi bliżej do systemów czasu rzeczywistego niż do architektury systemów komputerowych. Ma to spore zalety: wystarczą procesory ARM co pozwoli na lepszą oszczędność energii. Trzeba tez zauważyć że dotykowe ekrany dopiero sie upowszechniają (poza przypadkiem z TabletPC). Przypuszczam że tablety dotykowe z Symbianem oparte na architekturze x86 mogą namieszać na rynku i stać się hitem rynkowym.

  9. Czy brak AppStore to zaleta? Jak najbardziej bo i tak wiekszośc softu ląduje na forach dyskusyjnych. Gdyby chcieć zarabiać na oprogramowaniu na Symbiana to zawsze można zrobić indywidualne oprogramowanie dedykowane konkretnej komórce dzięki numerowi IMEI i numerowi karty SIM. Właście każdy większy gracz na rynku oprogramowania ma własny system dystrybucji. Nokia Ovi Store, Fundacja Symbian otwarła Horizon.

  10, Zarządzanie pamięcią w Symbianie z punktu widzenia programisty jest inna niż na PC. To powód zaszłości historycznych – Symbian tak naprawdę to kiedyś EPOC system operacyjny dla PDA firmy Psion i powstawał od początku lat 90-tych. Tą postać kodu Symbiana która fundacja otwiera którą mamy to kod od 1997 roku, kiedy powstawał EPOC32. Na komputerze nie przejmujemy się ile mamy miejsca ani że mamy coraz bardziej wydajniejsze procesory. Natomiast takie nawyki przeniesione na komórkę z Symbianem powoduję że komórka wolniej działa i mniej efektywnie.

 2. Paweł Kański Mówi:

  Dzieki za wyczerpujacy komentarz, oto moje uwagi:

  1. Jasne, trudnosc moze byc względna, ale Symbian jest po prostu duzo bardziej “kwadratowy” i chyba trudniej jest przestawić się na niego z chociażby native systemu.
  2. i 9. Pytanie: ile czasu zajmie Ci skompletowanie calego oprogramowania biurowego i wszelkich dodatkow na Symbiana, a ile np. na iPhone (App Store) albo WinMo?
  3. Dotykowa interfejs to “dodatek” ??? Mi się wydaje, ze po prostu jedna ze sciezek rozwoju w którą idzie chyba wiekszosc producentow. Czy iPhone i jego “dotykalnosc” to dodatek???
  4. Im mniej zagrozen tym dedykowany zagrozeniom sprzet bezpieczniejszy. To chyba jeden z argumentow wykorzystywanych w polemice miedzy fanboyami Win i Mac, ale dla mnie wystarczajaco przekonywujacy :-)
  5.A to wszystkie telefony z Symbianem maja domyslny zapis na karcie pamieci? To juz standard? :)
  6. zgadzam sie. Jak nie umiesz to nie dotykaj :-)
  7.byc moze faktycznie nie ma sensu wdawac sie w takie dyskusje. Fakt jest faktem, Symbian nie jest najbardziej estetycznym systemem na swiecie.
  10. zgadzam sie w pelni. Zjawisko transferowania nawykow z PC na telefon i odwrotnie jest jednak chyba nie do unikniecia.

 3. Michał Młynarczyk Mówi:

  @Michał Małaj

  interfejs:
  To NIE jest problem użytkownika. To jest problem producenta, który musi jakoś przekonać użytkownika żeby wydał więcej pieniędzy na smartfon, a więc pokazać mu, że może za pomocą tego smartfonu zrobić więcej. W momencie, gdy interfejs utrudnia przeciętnemu Kowalskiemu dostęp do zaawansowanych funkcji, wspomniany Kowalski raczej zrezygnuje z dodatkowego wydatku albo pójdzie do konkurencjik, która robi to samo tylko prościej – iPhone, Android.

  ekran dotykowy:
  W przypadku Symbiana – zgadza się, to dodatek.

  aparat:
  Dla endusera liczy się efekt końcowy. Jeśli system domyślnie proponuje wolniejszą opcję, “winny” i tak będzie telefon.

  estetyka:
  To jest wytłumaczenie, ale nie usprawiedliwienie.

  app store:
  Raczysz żartować. Śmiem twierdzić, że większość użytkowników Symbiana W OGÓLE nie instaluje żadnego dodatkowego oprogramowania – bo nie wie że można, bo nie wie jak to robić, bo nie wie skąd je wziąć. Piszesz o geekach. Tyle, że w przypadku tak popularnej platformy geeki to zdecydowanie za mało.

 4. Ged Carroll Mówi:

  Hi,

  I am glad that you found my image of use. My biggest bugbear with Symbian as been the lack of a good quality address book and calendar: things that should be hygiene factors in a smartphone. I have found that once I load over 1,000 contacts on Symbian devices I have owned such as the Nokia E90 and E61 the phone falls over.

  That was the main reason that I moved to the iPhone. I personally don’t think that the lack of app store is necessarily a bad thing. If you have signed applications does it matter where they are on the web?

1 Trackbacki dla tego artykułu

 1. Żeby Symbian nie był taki brzydki… | JestemMobilny.pl Mówi:

  [...] kilka dni temu, że Symbian nie należy do najładniejszych systemów operacyjnych na świecie. Jest co prawda schludny i [...]

Napisz komentarz