Rzeczywistość rozszerzona na Androida

wt, wrz 22, 2009

news

Rzeczywistość rozszerzona na Androida

Layar to bardzo ciekawa aplikacja, która wykorzystuje tak zwaną rzeczywistość rozszerzoną. Brzmi to cholernie ciężko, jednak sama idea tej technologii jest prosta jak drut. Pozwala ona nałożyć na widziany kamerą telefonu obraz  trójwymiarową grafikę i w ten sposób otagować jakieś miejsce lub zjawisko. Wygląda to naprawdę bardzo fajnie, a Layar to jeden z programów do obsługi tej techniki.

pacman2

W praktyce wygląda to tak: spoglądając przez swoją komórkową kamerę będziemy mogli zobaczyć nałożone na dane miejsca informacje. Na przykład zobaczymy drogowskaz, który zaprowadzi nas do muzeum, lub pobliskiej knajpy. Aby było ciekawiej, informacja ta może być w formie trójwymiarowej animacji – prawdopodobnie więc, bar ze stripteasem oznaczony będzie animacją tańczącej pani, zupełnie jak w Duke Nukem 3D.

Takie nakładanie informacji warstwami może być bardzo przydatne, nie tylko do sztubackiej zabawy i reklamowania knajp z gołymi damami. Można je zastosować w wielu dziedzinach życia: medycynie, szkolnictwie, turystyce czy w wojsku. Tak naprawdę oznaczyć w ten sposób można chyba wszystko, ale na razie potrzebny jest do tego telefon z Androidem na pokładzie. Ponieważ jednak programy takie jak Layar używają technologii OpenGL, GPS oraz wbudowanego kompasu już niedługo ukarze się wersja na iPhone3G. Oczywiście ;) Podobną aplikacją jest japońska Sekai Camera o której już kiedyś pisałem.

Oto film, który unaoczni Wam jak to wygląda .. Jest niestety trochę podłej jakości …

Oto i inny przykład wykorzystania Layar

Źródło: layar.com

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , ,Napisz komentarz