Mobilna jazda

nie, wrz 20, 2009

artykuł

Mobilna jazda

Jakiś czas temu pisałem o bardzo sympatycznej aplikacji Mmpk. To mobilny rozkład jazy kilkunastu miast w Polsce. Rzecz działa zarówno on-line jak i bez Internetu co sprawia, że z rozkładu jazdy możemy skorzystać w kiedy chcemy i gdziekolwiek jesteśmy. Dziś sprawdzę i opiszę inne programy tego typuZacznę od aplikacji i strony Jazdy.net. Pierwsze spostrzeżenie: nieco dziwny design stronki, nie wiem czy do końca mi się podoba. Nie jest zły, ale czerń i chaos panujący na stronie nie ułatwiają poruszania się po niej. Z rozkładów możemy korzystać na kilka sposobów – prosto ze strony, dzięki aplikacji lub instalując bota na  GG. Nas interesują dwa pierwsze sposoby.

Z poziomu przeglądarki mobilnej możemy skorzystać z funkcji Szukacz. Tutaj nie ma zaskoczeń – wybieramy miasto, linię, kierunek i przystanek, a naszym oczom okazuje się rozpisany plan jazdy. Proste, ale za każdym razem gdy wybieramy kolejne opcje (miasto, linia, kierunek itd.) strona robi reload, a to ponad 30 kB informacji za każdym razem. Można by to załatwić umieszczając wszystkie pola wyboru na jednej stronie.

Jeśli chcemy ściągnąć program na Javę, musimy najpierw wybrać jedno z 12 miast oraz linie, które nas interesują – dobre rozwiązanie które pozwala zaoszczędzić miejsce (ale czy ktoś się jeszcze tym martwi?). Aplikację wgrywamy na komórkę i w zasadzie już możemy z niej korzystać. Wybieramy linię, kierunek, przystanek i godzinę. Proste do bólu, więc swoją rolę spełnia bardzo dobrze. Do czasu kiedy zechcemy sprawdzić rozkład jazdy linii, której nie wgraliśmy na telefon – wtedy pozostaje odwiedzenie strony www.

jazdynet

Kolejną taką aplikacją jest Ginger. Na początku spotyka mnie rozczarowanie – do wybory mamy program zawierający rozkłady tylko 4 polskich miast: Białegostoku, Poznania, Tychów i Wrocławia. Pod tym względem słabo! Nie jest to jak podejrzewam wina twórców programu, bo Ci spisali się raczej dobrze. Wystarczy spojrzeć na ilość wersji programu – mamy więc program Ginger (dla większości użytkowników), Ginger Blue (dla osób źle widzących i niewidomych – super!), Ginger Uni (stabilna wersja programu, bez polskich znaków językowych) a także 3 programy dla Nokii 6310i. Oczywiście program działa nie większości platform i modeli telefonów.

Po wybraniu interesującej nas wersji pobieramy program na komórkę lub PC. Po uruchomieniu, aplikacja od razu pyta nas o linę, którą chcemy sprawdzić. Następnie wybieramy kierunek i przystanek. Ginger podpowiada nam też potencjalne przesiadki – niestety nie wiem czy dobrze, bo słabo znam rozkład przystanków w Białymstoku ;) Rozkładu jazdy nie sprawdzimy niestety z poziomu strony www aplikacji, co nie jest jakimś strasznym utrudnieniem. Znajdziemy za to na stronie Gingera FAQ, które powinno zadowolić największego malkontenta.

Ostatnią dziś aplikacją jaką znalazłem jest Autobuser.pl, strona i program działający na telefony z systemem Android. Niestety nie będzie mi więc dane zrobić testu aplikacji, dlatego musicie się zadowolić filmem, jaki udostępnili nam twórcy Autobusera. Trzeba przy tym napisać, że jest to program poświęcony tylko rozkładowi jazdy Warszawy. Jeśli jednak jesteście mieszkańcami stolicy, a nie macie telefonu z Androidem, także możecie skorzystać z wyszukiwarki połączeń Autobuser.

Oczywiście, jeśli znacie jakieś inne tego typu programy, dajcie znać. Z chęcią je przetestuje, a twórców obsmaruję na łamach Jestem Mobilny ;)
Foto: konr4d

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , ,1 Komentarze do tego artykułu

  1. Lakor Mówi:

    Jazdy.net sa nieaktualne dla Wroclawia. Poza tym to ograniczenie do 12 linii jest słabe.

Napisz komentarz