Jesteś piratem ściągając legalnie dzwonki

pon, cze 22, 2009

news

Jesteś piratem ściągając legalnie dzwonki

Do takie wniosku doszedł właśnie ktoś we władzach ASCAP czyli amerykańskiego odpowiednika naszego ZAIKS. Dlaczego? Wyobraź sobie, że siedzisz w restauracji i ktoś do Ciebie właśnie dzwoni. Komórka gra głośno, kilka osób na pewno usłyszało jaki masz dzwonek. I tu jest pies pogrzebany…

Mimo, że ściągając legalnie dzwonek na swój telefon opłaciłeś zrzeszenie artystów to odtwarzając jakąś piosenkę publicznie (czyli np. gdy ktoś zadzwoni do Ciebie w pełnym ludzi pubie) robisz to w nielegalnie. Przynajmniej w mniemaniu ASCAP, który będzie domagał się od największych amerykańskich operatorów pieniędzy za publiczne wykorzystywanie utworów muzycznych.

Słowo daję, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Teraz przyjdzie nam tylko czekać aż na podobny pomysł wpadnie ZAIKS. Co oznacza jeszcze większe problemy prawne.

Pamiętajcie jednak, że macie alternatywę i zamiast ustawiać sobie jako dzwonek piosenkę zespołu Feel lub Dody możecie znaleźć coś lepszego – spróbujcie na Jamendo, gdzie wszystkie utwory zamieszczane są na zasadzie Creative Commons.

Źródło: eff.org

Foto: scol22

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , ,Napisz komentarz