Domowy GPS od Nokii

wt, cze 16, 2009

news

Domowy GPS od Nokii

Czy zdarzyło Wam się zgubić w wielkiej galerii handlowej albo hipermarkecie? Budują je teraz takie duże, że na zakupy można jechać rowerem, a rodzice chwilę nieuwagi mogą zapłacić zgubą swojej pociechy. Na szczęście, po raz kolejny, na pomoc przychodzi nam technologia…

W Helsinkach w jednym z dużych centrów handlowych uruchomiono pilotażowy program, który nazwę z braku lepszego tłumaczenia GPS Indoor. Jak niektórzy może wiedzą, system GPS nie działa w środku budynków, ponieważ satelity nie mogą się “przebić” przez ściany budynków. Dlatego właśnie do tej pory nikt nie wymyślił skarpet albo portfela z nadajnikiem GPS. Teraz będzie inaczej. System wymyślony przez fińskich naukowców z Nokii pozwala na wprowadzenie usługi geolokalizacji w praktycznie każdym budynku. Zamiast satelity korzysta on z transmitera Wi-Fi znajdującego się w budynku i dlatego możliwa jest lokalizacja przedmiotów wewnątrz budowli. Oczywiście, nie każdej bo do działania system potrzebuje mapy budynku, a to oznacza, że nie będzie on raczej działał w prywatnych mieszkaniach.

Niemniej jednak, system ma spore szanse powodzenia – przyda się na zatłoczonych i dużych lotniskach czy na imprezach masowych, gdzie trudno czasem znaleźć punkt medyczny. Dzięki Wi-Fi w swojej komórce znajdziesz się ze znajomymi w zatłoczonym sklepie, a jeśli padłeś ofiarą kradzieży sam będziesz mógł uratować swoją komórkę.

Warto też nadmienić, że nie jest to pierwszy tego typu system, a jego innowacyjność polega na tym, że będzie mógł z niego skorzystać praktycznie każdy przy użyciu dostępnych narzędzi. Znane już systemy lokalizacji w budynku były wykorzystywane przez rożnego rodzaju specjalistów, np. strażaków podczas akcji ratunkowych.

Źródło: newscientist.com

Foto: stylesr1

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , ,1 Komentarze do tego artykułu

  1. Łukasz Mówi:

    na uczelni mamy postwione wifi w całym budynku na bazie rozwiązań cisco.
    widziałem jak można zlokalizowac karzdego w budynku z włączonym wifi :D

Napisz komentarz