SMS-y i Internet pomogą w zmianie władzy w Iranie?

czw, maj 28, 2009

news

SMS-y i Internet pomogą w zmianie władzy w Iranie?

Jeśli nie planujesz głosować, wyobraź sobie, że 13 czerwca w wyborach prezydenckich znów wygra Ahmadineżad” – SMS-y o takiej treści wysyłane są do młodych mieszkańców irańskich miast. Kto jest nadawcą – nie wiadomo. Jedno jest pewne – ktoś stara się w ten sposób zmobilizować potencjalnych wyborców do głosowania na konkurentów obecnego prezydenta.

Propaganda działa również w drugą stronę. Wiele osób otrzymuje wiadomości tekstowe oraz e-maile w których wychwala się zasługi prezydenta Ahmadineżada. Niedawno rząd zablokował nawet Facebooka, na którym porozumiewali się przeciwnicy islamskiego konserwatysty. Na szczęście, dosyć szybko go odblokował dzięki czemu festiwal informacyjny opozycji trwa w najlepsze.

wybory_iran

Takie kampanie to nic nowego w dzisiejszych czasach, chciałoby się powiedzieć. Co dziwne charakteryzują one chyba tylko albo wysoko rozwinięte demokracje (e-kampania Obamy) i te młodsze (facebookowe grupy opozycjonistów w Gruzji). W Polsce wciąż  “lepiej” jest wydrukować sto tysięcy ulotek, które i tak zaraz lądują w koszu.

Foto: woodsy,kamshots

Źródło: reuters.com

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , , , , , ,Napisz komentarz