Google Maps może pójść w odstawkę – system GPS bliski dużej awarii

śr, maj 20, 2009

news

Google Maps może pójść w odstawkę – system GPS bliski dużej awarii

System GPS (Global Positioning System) jest bliski dużego załamania technologicznego. Jak twierdzą amerykańscy specjaliści od technologii komunikacyjnej, system, który działa już pod ponad 20 lat wkrótce może zacząć poważnie szwankować. Może i brzmi to jak scenariusz filmu o Bondzie, ale tym razem winy nie ponosi żaden czarny charakter. To raczej sprawka osób odpowiedzialnych za konserwację systemu.

Niektóre z satelit, dzięki którym na Ziemi możliwa jest nawigacja za pomocą GPSjuż tak stare, że mogą wkrótce po prostu spaść na ziemię! Brzmi to nieprawdopodobnie, ale w przyszłym roku może naprawdę dojść do poważnej awarii. Wszystko przez brak funduszy na ich wymianę. Taki scenariusz oznacza poważny kryzys także dla zwykłych użytkowników telefonów komórkowych, ponieważ to właśnie oni często niewiedząc nawet o tym, korzystają z dobrodziejstw GPS. Większość programów opartych na geolokalizacji korzysta z tych właśnie satelit – wystarczy wspomnieć aplikacje Google Maps.

Czarny scenariusz jest prawdopodobny, ale raczej do niego nie dojdzie. Nie możliwe jest, aby pozwoliły na to osoby najbardziej za system odpowiedzialne. GPS jest dla nich zbyt potrzebny. Dodatkowo, jego upadek mógłby pomóc europejskiej konkurencji, w postaci satelity Galileo, a także pozwolić Indiom,  Chinom czy Rosji na zdobycie przewagi w tej dziedzinie. Wszystkie te kraje mają bowiem swoje własne systemy lokalizacji podobne do GPS.

Źródło: guardian.co.uk

Foto: rsvstks

Jeżeli uważasz te informacje za ciekawe to kliknij na poniższy przycisk i wykop ten artykuł

, , ,Napisz komentarz